Autónk első szélvédője egy esetleges baleset során igen meghatározó biztonsági szerepet tölt be. Ha a jármű felborul, a szélvédő csökkenti vagy akár meg is akadályozhatja a tető behorpadását. Többek között ezért is rendkívül fontos, hogy probléma esetén szakember segítségét kérjük, aki elvégzi a szélvédő javítását vagy cseréjét.
Sok esetben az autótulajdonosok bizonytalanok, hogy elegendő-e a szélvédő javítás vagy pedig teljes szélvédő cserére van szükség, ám ennek eldöntését minden esetben célszerű szakemberre bízni.
Sérülések fajtái
A felpattanó kavics által okozott sérülés a szélvédő külső rétegét éri, mely megreped és a rétegek közé légbuborék kerül. A repedések formája és nagysága eltérőek lehetnek, melyek közül a leggyakoribb a kagylós repedés, kör alakú szélekkel, a közepén pedig egy apró lyuk van, ami az ütés helye. Csillag alakú repedés is létezik, ebben az esetben egy pontból indul ki több vékony szál különböző irányokban. Illetve előfordulhat kombinált repedés is, ilyenkor a kagylós repedésből indulnak ki vékony repedés szálak.
A szélvédő javítás folyamata
Amennyiben az autó szélvédőjére felpattan egy kavics, fontos, hogy mielőbb leragasszuk egy vékony ragasztóval, hiszen a sérülésbe beszivároghat víz vagy piszok. A vizet ugyan könnyen el lehet távolítani, azonban a szennyeződések csökkenthetik a javíthatóságot. Egy ártatlannak tűnő pötty is nagyon rövid idő alatt sokkal nagyobb repedéssé nőhet, ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb felkeressünk egy szakembert.
A szélvédő javítás során a rétegek között kialakult légbuborékba speciális, műgyanta alapú anyagot juttatnak, melynek törésmutatója szinte azonos az üvegével, ezért teljesen észrevehetetlen, amikor kitölti a repedést. Minél hígabb ez az anyag, annál könnyebben lehet vele dolgozni.
Ha a lyuk tiszta és száraz, felhelyezik az injektort a szélvédőre, melyet úgy kell beállítani, hogy a műgyantát nyomó része a repedés középpontjához kerüljön. A műgyanta kitölti a teljes üreget, s a nyomás növelésével, illetve az ellenirányú szippantás váltogatásával a legvékonyabb repedésekbe is eljuttatják az anyagot. A szélvédő javítása során ez a folyamat igényli a legnagyobb odafigyelést. Miután teljesen megtelt az üreg, UV lámpával megkötik az anyagot. Az injektor leszerelése után a sérülés helyére egy műgyantával megkent lapot helyeznek, melyet újabb UV fények kezelés követ.
A szélvédő csere folyamata
Ha a szélvédő javítás már nem elegendő a probléma megoldására, akkor jön szóba a szélvédő csere. Ezt a feladatot szintén szakemberre kell bízni, hiszen csak nagy odafigyeléssel és szakmai gyakorlattal lehet elvégezni.
Miután eltávolították a sérült szélvédőt, megfelelő minőségű szélvédőragasztót nyomnak az autó karosszériájára vagy az üvegre. Fontos, hogy a ragasztó valóban jó minőségű legyen, hiszen a szélvédő és a karosszéria között oldhatatlan kötésben kell lennie a ragasztónak, máskülönben rendkívül balesetveszélyes lehet. A szélvédőragasztót úgy kell felhelyezni, hogy összefüggő karimává váljon, a beázás vagy a szélzaj megelőzése érdekében. Ezután behelyezik az üveget, ügyelve arra, hogy a szélvédő lecsúszását, elmozdulását megakadályozzák. A száradási idő körülbelül 1-3 óra.
Hazánkban 1983 óta kötelező a rétegelt szélvédő. Ez a biztonsági üveg úgy készül, hogy két üveget illesztenek egymáshoz, melyeket vinil-polibutirátból (PVB) készült választólemez tart össze. Baleset esetén ez a választólemez összetartja az üvegdarabokat, biztosítja az átláthatóságot, valamint az üvegfelület kohézióját. További előnye, hogy kőfelverődés során csak az üveg külső rétege sérül, így szinte nyom nélkül javítható. Azonban különösen fontos, hogy időben forduljunk szakemberhez, hiszen ha a repedésbe szennyeződés kerül, vagy a sérülés tovább reped, nem biztos, hogy megoldható a javítás.